AC1206FR-071K2L
DigiKey Part Number
YAG3823TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG3823CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG3823DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC1206FR-071K2L
Description
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/4W 1206
Detailed Description
1.2 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC1206FR-071K2L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)