AC0805FR-7W150RL
DigiKey Part Number
13-AC0805FR-7W150RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0805FR-7W150RLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0805FR-7W150RLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805FR-7W150RL
Description
RES 150 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
150 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)