AC0603FR-0731R6L
DigiKey Part Number
AC0603FR-0731R6L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603FR-0731R6L
Description
RES SMD 31.6 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
31.6 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AC0603FR-0731R6L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)