AC0603DRE0713KL
DigiKey Part Number
13-AC0603DRE0713KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603DRE0713KL
Description
RES 13K OHM 0.5% 1/10W 0603
Detailed Description
13 kOhms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)