AC0603CRNPO0BN1R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Knowles Syfer
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Upgrade
Knowles Syfer
Upgrade
TDK
Parametric Equivalent
TDK
Parametric Equivalent
Murata Electronics
Murata Electronics
Walsin Technology Corporation
1 pF ±0.25pF 100V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0603 (1608 Metric)
AC0603CRNPO0BN1R0
DigiKey Part Number
AC0603CRNPO0BN1R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0603CRNPO0BN1R0
Description
CAP CER 1PF 100V C0G/NPO 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0603CRNPO0BN1R0 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Tolerance
±0.25pF
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)