AC0402JR-7W47KL
DigiKey Part Number
13-AC0402JR-7W47KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402JR-7W47KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402JR-7W47KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402JR-7W47KL
Description
RES 47K OHM 5% 1/8W 0402
Detailed Description
47 kOhms ±5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)