AC0402JR-071M5L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 77 425
Datasheet
1.5 MOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0402JR-071M5L
DigiKey Part Number
AC0402JR-071M5L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402JR-071M5L
Description
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AC0402JR-071M5L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)