AC0402FR-071M3L is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 5 585
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 26 946
Datasheet
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
1.3 MOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0402FR-071M3L
DigiKey Part Number
13-AC0402FR-071M3LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402FR-071M3LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402FR-071M3LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402FR-071M3L
Description
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402FR-071M3L Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)