AC0402FR-07178KL is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 62 613
Datasheet
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 54 809
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
Vishay Dale
Samsung Electro-Mechanics
Stackpole Electronics Inc
178 kOhms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0402FR-07178KL
DigiKey Part Number
13-AC0402FR-07178KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AC0402FR-07178KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AC0402FR-07178KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402FR-07178KL
Description
RES SMD 178K OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402FR-07178KL Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)