AC0402DRNPO9BN7R0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 29 469
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 80
Datasheet
Upgrade
TDK
In Stock: 15 840
Murata Electronics
Murata Electronics
Parametric Equivalent
In Stock: 242
Parametric Equivalent
Taiyo Yuden
7 pF ±0.5pF 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
AC0402DRNPO9BN7R0
DigiKey Part Number
AC0402DRNPO9BN7R0-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0402DRNPO9BN7R0
Description
CAP CER 7PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0402DRNPO9BN7R0 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Packaging
Tape & Reel (TR)
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±0.5pF
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)