AC0201JR-07560RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 9 985
Datasheet
Direct
KOA Speer Electronics, Inc.
In Stock: 10 000
Datasheet
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
560 Ohms ±5% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0201JR-07560RL
DigiKey Part Number
AC0201JR-07560RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201JR-07560RL
Description
RES SMD 560 OHM 5% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0201JR-07560RL Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)