AC0201FR-075K76L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 48 340
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 16 773
Datasheet
Direct
KOA Speer Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Panasonic Industry
5.76 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0201FR-075K76L
DigiKey Part Number
AC0201FR-075K76L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201FR-075K76L
Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/20W 0201
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0201FR-075K76L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)