AC0201FR-071K82L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 94 594
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 50 039
Datasheet
Direct
KOA Speer Electronics, Inc.
Stackpole Electronics Inc
Upgrade
Panasonic Industry
1.82 kOhms ±1% 0.05W, 1/20W Chip Resistor 0201 (0603 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AC0201FR-071K82L
DigiKey Part Number
AC0201FR-071K82L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0201FR-071K82L
Description
RES SMD 1.82K OHM 1% 1/20W 0201
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AC0201FR-071K82L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.010" (0.26mm)