AA2512FK-071R6L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 3 025
Datasheet
Similar
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Vishay Dale
1.6 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AA2512FK-071R6L
DigiKey Part Number
AA2512FK-071R6L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA2512FK-071R6L
Description
RES SMD 1.6 OHM 1% 1W 2512
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AA2512FK-071R6L Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.250" L x 0.122" W (6.35mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)