AA0603FR-1356RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
56 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AA0603FR-1356RL
DigiKey Part Number
13-AA0603FR-1356RLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0603FR-1356RL
Description
RES 56 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)