AA0603FR-072R43L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
2.43 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AA0603FR-072R43L
DigiKey Part Number
AA0603FR-072R43L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0603FR-072R43L
Description
RES SMD 2.43 OHM 1% 1/10W 0603
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AA0603FR-072R43L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)