820KH10-O is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
82 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
820KH10-O
DigiKey Part Number
13-820KH10-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
820KH10-O
Description
VARISTOR 82V 2.5KA DISC 10MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
90 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
12J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
50 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
65 V
Varistor Voltage (Min)
74 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
82 V