5KP6.5CA-AT/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
11.2V Clamp 455.4A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
5KP6.5CA-AT/B
DigiKey Part Number
13-5KP6.5CA-AT/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5KP6.5CA-AT/B
Description
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
455.4A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.5V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
7.22V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.2V