511KH10J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
510 V 3.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
511KH10J-OTB
DigiKey Part Number
13-511KH10J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
511KH10J-OTB
Description
VARISTOR 510V 3.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
561 V
Manufacturer
Current - Surge
3.5 kA
Series
Energy
90J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
320 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
415 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
459 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
510 V