5.0SMDJ24CA-AT/13
DigiKey Part Number
13-5.0SMDJ24CA-AT/13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-5.0SMDJ24CA-AT/13CT-ND - Cut Tape (CT)
13-5.0SMDJ24CA-AT/13DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
5.0SMDJ24CA-AT/13
Description
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
38.9V Clamp 129A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
5.0SMDJ24CA-AT/13 Models
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
129A
Mfr
Power - Peak Pulse
5000W (5kW)
Series
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.7V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
38.9V