470KD14-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 302
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
47 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
470KD14-OTR
DigiKey Part Number
13-470KD14-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
470KD14-OTR
Description
VARISTOR 47V 1KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
52 V
Manufacturer
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
10J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
Active
Capacitance @ Frequency
4300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
30 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
38 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
42 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
47 V