431KD14-P10TR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 260
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 14
In Stock: 0
In Stock: 0
430 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
431KD14-P10TR
DigiKey Part Number
13-431KD14-P10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KD14-P10TR
Description
VARISTOR 430V 4.5KA DISC 14MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
115J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
460 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V