431KD05-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
430 V 400 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 5mm
431KD05-OTR
DigiKey Part Number
13-431KD05-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
431KD05-OTR
Description
VARISTOR 430V 400A DISC 5MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
473 V
Manufacturer
Current - Surge
400 A
Series
Energy
13J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
60 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
275 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
350 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
387 V
Package / Case
Disc 5mm
Varistor Voltage (Typ)
430 V