391KH10-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
390 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
391KH10-OTR
DigiKey Part Number
13-391KH10-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
391KH10-OTR
Description
VARISTOR 390V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
260 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V