361KH14J-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
360 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
361KH14J-OTB
DigiKey Part Number
13-361KH14J-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KH14J-OTB
Description
VARISTOR 360V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
130J
Packaging
Tape & Box (TB)
Capacitance @ Frequency
560 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V