361KH07-OTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
360 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
361KH07-OTB
DigiKey Part Number
13-361KH07-OTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
361KH07-OTB
Description
VARISTOR 360V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Manufacturer
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
24J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
140 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V