30KPA36CA/B
DigiKey Part Number
13-30KPA36CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-30KPA36CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
30KPA36CA/B
Description
TVS DIODE 36VWM 61.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
61.8V Clamp 490.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
61.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
490.3A
Series
Power - Peak Pulse
30000W (30kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V