2RM090L-8/TR | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 13-2RM090L-8/TR-ND - Tape & Reel (TR) 13-2RM090L-8/TRCT-ND - Cut Tape (CT) |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 2RM090L-8/TR |
Description | GDT 90V 10KA 2 POLE THROUGH HOLE |
Manufacturer Standard Lead Time | 22 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Gas Discharge Tube 90 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Through Hole |
Datasheet | Datasheet |
Category | Impulse Discharge Current (8/20µs) 10000A (10kA) |
Manufacturer YAGEO | Tolerance ±20% |
Series | Number of Poles 2 |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) | Fail Short No |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Voltage - DC Spark Over (Nom) 90 V | Package / Case Axial Cylinder |