270KH07-TB
DigiKey Part Number
13-270KH07-TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KH07-TB
Description
VARISTOR 27V 250A DISC 7MM
Customer Reference
Detailed Description
27 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Manufacturer
YAGEO
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.4J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Obsolete
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V