270KD07-TB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 1 031
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
27 V 250 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
270KD07-TB
DigiKey Part Number
13-270KD07-TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
270KD07-TB
Description
VARISTOR 27V 250A DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
31 V
Manufacturer
Current - Surge
250 A
Series
Energy
1.4J
Packaging
Tape & Box (TB)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
1800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
17 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
22 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
24 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
27 V