221KH14-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
Datasheet
In Stock: 0
Datasheet
220 V 4.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
221KH14-FP10
DigiKey Part Number
13-221KH14-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
221KH14-FP10
Description
VARISTOR 220V 4.5KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
242 V
Manufacturer
Current - Surge
4.5 kA
Series
Energy
60J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
900 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
140 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
180 V
Varistor Voltage (Min)
198 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
220 V