181KD10-O is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 398
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
In Stock: 0
180 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
181KD10-O
DigiKey Part Number
13-181KD10-O-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
181KD10-O
Description
VARISTOR 180V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
198 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
27J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
560 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
115 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
150 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
162 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
180 V