15KPA85A/B
DigiKey Part Number
13-15KPA85A/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-15KPA85A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA85A/B
Description
TVS DIODE 85VWM 137.6VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
137.6V Clamp 109.7A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
137.6V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
109.7A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
85V
Voltage - Breakdown (Min)
94.9V