15KPA36A/B
DigiKey Part Number
13-15KPA36A/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-15KPA36A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA36A/B
Description
TVS DIODE 36VWM 59.8VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
59.8V Clamp 252.5A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.8V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
252.5A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36V
Voltage - Breakdown (Min)
40.2V