15KPA24A/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
40.7V Clamp 371A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
15KPA24A/B
DigiKey Part Number
13-15KPA24A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
15KPA24A/B
Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
40.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
371A
Series
Power - Peak Pulse
15000W (15kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
24V
Voltage - Breakdown (Min)
26.81V