121KH14J-FP10 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
120 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
121KH14J-FP10
DigiKey Part Number
13-121KH14J-FP10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KH14J-FP10
Description
VARISTOR 120V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V