102KH10-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
1 kV 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
102KH10-OTR
DigiKey Part Number
13-102KH10-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
102KH10-OTR
Description
VARISTOR 1KV 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
1.1 kV
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
102J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
100 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
625 V
Operating Temperature
-40°C ~ 140°C (TA)
Maximum DC Volts
825 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
900 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
1 kV