101KD14J-OTR is available for purchase but is not normally stocked.
In Stock: 0
100 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
101KD14J-OTR
DigiKey Part Number
13-101KD14J-OTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
101KD14J-OTR
Description
VARISTOR 100V 6KA DISC 14MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
110 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
33J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
2000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
60 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
85 V
Varistor Voltage (Min)
90 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
100 V