1.5KE7.5A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 945
Datasheet
11.3V Clamp 134.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE7.5A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE7.5A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE7.5A/TR13
Description
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
11.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
134.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
6.4V
Package / Case
DO-201AA, DO-27, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
7.13V