1.5KE6.8CA/B
DigiKey Part Number
13-1.5KE6.8CA/BCT-ND - Cut Tape (CT)
13-1.5KE6.8CA/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE6.8CA/B
Description
TVS DIODE 5.8VWM 10.5VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10.5V Clamp 144.8A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
144.8A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Through Hole
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
5.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
6.45V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
10.5V