1.5KE43CA-AT/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
59.3V Clamp 25.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE43CA-AT/B
DigiKey Part Number
13-1.5KE43CA-AT/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE43CA-AT/B
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V