1.5KE43A/TR13 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 985
Datasheet
59.3V Clamp 25.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE43A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE43A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-1.5KE43A/TR13CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE43A/TR13
Description
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
25.6A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Through Hole
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
36.8V
Supplier Device Package
Voltage - Breakdown (Min)
40.9V
Base Product Number
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
59.3V