1.5KE39A-AT/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
53.9V Clamp 28.2A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE39A-AT/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE39A-AT/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE39A-AT/TR13
Description
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
28.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33.3V
Voltage - Breakdown (Min)
37.1V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.9V