1.5KE12A/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 817
Datasheet
16.7V Clamp 91A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE12A/TR13
DigiKey Part Number
13-1.5KE12A/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE12A/TR13
Description
TVS DIODE 10.2VWM 16.7VC DO201
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
16.7V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
91A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
10.2V
Voltage - Breakdown (Min)
11.4V