XP3N035N
DigiKey Part Number
5048-XP3N035NTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP3N035NCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP3N035NDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP3N035N
Description
MOSFET N-CH 30V 4.5A SOT23
Detailed Description
N-Channel 30 V 4.5A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
35mOhm @ 4.5A, 4.5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
14.4 nC @ 4.5 V
Vgs (Max)
±8V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1330 pF @ 15 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.8V, 4.5V