XP3N020YT
DigiKey Part Number
5048-XP3N020YTTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP3N020YTCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP3N020YTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP3N020YT
Description
MOSFET N-CH 30V 10A PMPAK
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 30 V 10A (Ta) 3.12W (Ta) Surface Mount PMPAK® 3 x 3
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8.5 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
880 pF @ 15 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
3.12W (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PMPAK® 3 x 3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
20mOhm @ 10A, 10V