XP2N1K2EN1
DigiKey Part Number
5048-XP2N1K2EN1TR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP2N1K2EN1CT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP2N1K2EN1DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP2N1K2EN1
Description
MOSFET N-CH 20V 200MA SOT723
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 200mA (Ta) 150mW (Ta) Surface Mount SOT-723
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
0.7 nC @ 2.5 V
Series
Vgs (Max)
±8V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
44 pF @ 10 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
150mW (Ta)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Supplier Device Package
SOT-723
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
1.2V, 2.5V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 200mA, 2.5V