XP2N075EN
DigiKey Part Number
5048-XP2N075ENTR-ND - Tape & Reel (TR)
5048-XP2N075ENCT-ND - Cut Tape (CT)
5048-XP2N075ENDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XP2N075EN
Description
MOSFET N-CH 20V 3.5A SOT23
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 20 V 3.5A (Ta) 1.25W (Ta) Surface Mount SOT-23
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
75mOhm @ 3.5A, 4.5V
Mfr
Vgs(th) (Max) @ Id
1.2V @ 250µA
Series
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.4 nC @ 4.5 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±12V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
832 pF @ 10 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
1.25W (Ta)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
20 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
SOT-23
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 4.5V