RBT10W24S6V5
DigiKey Part Number
1470-RBT10W24S6V5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RBT10W24S6V5
Description
DC/DC CONVERTER 6.5V 6.5W
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 6.5V 1A 8V - 36V Input
Category
Power (Watts)
6.5 W
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C (With Derating)
Packaging
Tube
Efficiency
93.5%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Non-Isolated PoL Module
Package / Case
3-SIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.46" L x 0.30" W x 0.40" H (11.6mm x 7.6mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Min)
8V
Approval Agency
CE, EN, UKCA
Voltage - Input (Max)
36V
Standard Number
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A