PGW65US20-I-BB
DigiKey Part Number
1470-PGW65US20-I-BB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PGW65US20-I-BB
Description
65W PD, MULTI-PLUG, USB-C PORT
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5V, 9V, 12V, 15V, 20V 65 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
Power (Watts)
65 W
Manufacturer
XP Power
No Load Power Consumption
150mW
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Box
Efficiency
Level VI
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Region Utilized
International
Output Connector
USB C Power Delivery (PD) Receptacle
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Multi-Blade (Sold Separately)
Size / Dimension
3.56" L x 2.30" W x 1.32" H (90.4mm x 58.4mm x 33.5mm)
Voltage - Input
80 ~ 264 VAC
Approval Agency
AU/NZ, CB, CCC, CE, cULus, cURus, EN, GS, TUV, UKCA, UL
Voltage - Output
5V, 9V, 12V, 15V, 20V
Standard Number
60601-1; 62368-1
Current - Output (Max)
3.25A